Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Life
  3. Забравени картини от резиденция на Вълко Червенков се показват за първи път в галерия „Академия“

Life

Забравени картини от резиденция на Вълко Червенков се показват за първи път в галерия „Академия“

Забравени картини от резиденция на Вълко Червенков се показват за първи път в галерия Академия - Tribune.bg
Никола Танев. Карловски пазар, 1943 г.

„За мен беше много трудно да свържа образа на Вълко Червенков с тези произведения, които принадлежат към така нареченото „буржоазно изкуство“, споделя Милена Балчева-Божкова

Галерия „Академия“ отправя едно вълнуващо предизвикателство към всички почитатели на изкуството с най-новата си изложба, озаглавена „ЕДНА НЕПОЗНАТА КОЛЕКЦИЯ. Творби от резиденцията на Вълко Червенков“. Заглавието само загатва за това какво може да очаква публиката. Произведенията, които присъстват в нея обаче, отварят очите ни за една наистина непозната и неочаквана страна от личността на Вълко Червенков, а и не само.

Колекцията буди интерес поради много причини.

Става въпрос за непоказвани досега творби на български и чуждестранни художници, датирани от края на XIX век до средата на 50-те години на ХХ век.

„Идеята за изложбата възникна, след като международната минна компания „Дънди Прешъс Металс“ реши да направи едно голямо дарение на музея на Националната художествената академия и да предаде на нас 49 произведения на български и чуждестранни художници, които са украсявали стените на една забравена резиденция на Вълко Червенков“. Това споделя специално за Tribune.bg Милена Балчева-Божкова - куратор и ръководител на проекта.

Никола Кожухаров. Рилският манастир, 40-те години на ХХ в.Никола Кожухаров. Рилският манастир, 40-те години на ХХ в.

По данни, подадени от страна на компанията, колекцията се е помещавала в резиденцията „Средна гора“ на Вълко Червенков, министър-председател на Народна република България от 1950 до 1956 г. Произведенията са установени през 2004 г., когато компанията „Дънди Прешъс Металс“ придобива рудник „Челопеч“, включително и сградата на резиденцията.

„След като придобихме това дарение, ние решихме да го покажем, защото една немалка част от произведенията не са известни на публиката, не са известни и за тесните специалисти, и аз мисля, че ще има голям интерес към изложбата“, категорична е Милена Балчева-Божкова.

Всичко около колекцията картини е забулено в мистерия, а екипът на НХА се е заел с нелеката задача да разкрие част от тайните, които стоят зад нея.

„Самата колекция е много любопитна, защото въпреки че това е резиденция на Вълко Червенков, по-голямата част от творбите, които попадат тук, са създадени преди 44 година. Най-вероятно тя не е целенасочено събирана и класифицирана в годините - възникнала е много стихийно, попълвана е неравномерно. А и фактът, че на гърба на голяма част от творбите попадаме на едни табелки с надпис „На Управлението за безопасност и охрана (УБО)“ към Министерския съвет, подразделение на Държавна сигурност и на Централния съвет на Българската комунистическа партия, допълнително ни кара да мислим, че голяма част от художествените произведения са били държавна собственост“, разкрива кураторката на изложбата.

Константин Щъркелов. Пейзаж от Пловдив, 1935 г.Константин Щъркелов. Пейзаж от Пловдив, 1935 г.

Тя и екипът, реализирал eкспозицията, допускат, че някои от произведенията са придобити като лични подаръци от страна на художниците.

„Аз лично смятам, че немалка част от творбите може би са били в дворцовата колекция. Аргумент за това ми е, че някои от авторите са чуждестранни художници. Точно тези чуждестранни художници са имали връзка с царското семейство. Все пак не бива да забравяме и факта, че монархическото наследство е национализирано през 1947 година и впоследствие разпиляно. Така че, не бива да ни учудва обстоятелството, че някои от произведенията, именно от тази царска колекция, попадат и в Министерски съвет, и по стените на някои от популярните резиденции от онази епоха“, разказва още Милена Балчева-Божкова.

В колекцията намират място изтъкнати български художници от първата половина на ХХ век, участвали в динамичния художествен живот на България.

„Тук срещаме имената на големите български художници от онова време, сред които Антон Митов, който е сред видните автори на следосвобожденската ни живопис. Широко представен е и акварелният пейзаж. Тук откриваме имената на Константин Щъркелов, Йордан Гешев. Впечатление прави творба на хърватския маринист Менци Црънчич. В колекцията могат да се видят и творби на небезизвестния Никола Кожухаров, както и на майстора на пастелния натюрморт Руска Маринова и на много, много други любопитни за публиката художници“, разкрива още тя.

Менци Клемент Црънчич. Море, ок. 1905 г.Менци Клемент Црънчич. Море, ок. 1905 г.

Руска Маринова. Ябълкови цветове, 1954 г.Руска Маринова. Ябълкови цветове, 1954 г.

Без съмнение тази изключителна колекция от картини, някога красили резиденциите на бившите комунистически лидери, поставя много въпроси.  

Милена Балчева и всички специалисти, замесени в проекта, успяват да стигнат до любопитни изводи и разкрития.

„Вълко Червенков е една историческа фигура, около която обрастват много митове. Той застава начело на държавата през януари 1950 година и се  превръща в най-силната личност в България. В ръцете му се съсредоточава неизмерима власт. Тъй като неговото управление се характеризира с култ към личността, изграждане на героичния публичен образ на лидера по съветски модел, съвсем естествено е това да се пренесе и в сферата на изкуството. Всички знаем тематичните композиции – трудовите хора, образа на вожда и т.н. В един момент за мен беше много трудно да свържа образа на Вълко Червенков с тези произведения, които принадлежат към онова „буржоазно изкуство“, както са го определяли привържениците на комунистическата партия след септември 1944 г. Ние нямаме нито едно произведение, което да бъде свързано с новата политическа система и ред в държавата. Това е любопитното! Това е едно старо изкуство, ако можем така да кажем, което е било особено характерно до средата на 40-те години на 20-и век“, подчертава ръководителят на проекта.

Йордан Гешев. ЗимаЙордан Гешев. Зима

По думите й по всичко личи, че въпреки своите политически убеждения и ценностите, които са били налагани по онова време от властта, все пак част от вождовете на комунистическата партия са били ценители. Това е изводът, който може да се направи от контраста между политическата действителност в държавата тогава и тези картини, които носят духа на едно съвсем различно време и на една съвсем различна идеология.    

По инициатива на проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия, и ръководството на компанията, представлявано от проф. д-р инж. Илия Гърков – изпълнителен вицепрезидент и главен оперативен директор на „Дънди Прешъс Металс“, и след полагането на специални грижи и реставрационни намеси от преподавателите и студентите на катедра „Реставрация“ на НХА, произведенията ще бъдат показани за първи път.

Милена Балчева разкрива, че подготовката за изложбата, в това число проучвателната дейност и реставрацията на картините, са отнели около половин година на екипа.

„Аз преглеждах личния фонд на Вълко Червенков в Централния държавен архив. Интересното е, че там не открих абсолютно нищо за тази резиденция. Хубаво е да кажем, че това е резиденция „Средна гора“, която се намира в местността Медет в Средна гора. Нямаше никаква информация за нея. Просто знаем, че самият Вълко Червенков е пребивавал там между 1954 и 1956 година. След като предава властта, той е свален от този пост, сградата и дворът продължават да се поддържат. Има данни, че са били използвани от държавници и политици до началото на промените през 1989 година“, разказва още Милена Балчева-Божкова - куратор и ръководител на проекта.

Антон Митов. Бреговете на Марица, 1890 г.Антон Митов. Бреговете на Марица, 1890 г.

Ако и вие искате да се докоснете до уникалните произведения, събрани в изложбата „ЕДНА НЕПОЗНАТА КОЛЕКЦИЯ. Творби от резиденцията на Вълко Червенков“, заповядайте в галерия „Академия“! Експозицията може да бъде видяна до 9 май.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети